Bornholm

 

Bornholm to niezwykle malownicza wyspa położona na Morzu Bałtyckim, należąca do Danii, oddalona o niecałe 100 km od polskiego wybrzeża- co sprawia, że jest bardzo popularnym celem podróży polskich turystów.

Plaża w Dueodde to nie tylko najlepsza plaża na Bornholmie, ale w całej Danii i na wybrzeżu Bałtyku. Nieskazitelnie biały, czysty piasek ciągnie się na długości kilkunastu kilometrów, szerokością sięga od 50 do prawie 150 metrów.

Rønne - stolica Bornholmu - znane było już w XII wieku jako osada rybacka i ważne centrum połowów śledzi na Bałtyku. W roku 1327 miasto otrzymało prawa miasta kupieckiego. Rozwój rybołówstwa i zapotrzebowanie na śledzie w średniowiecznej Europie przyczyniło się do rozwoju miasta.

 

ATRAKCJE

Na Bornholmie

 

Wyspa to raj dla rowerzystów, gdzie ponad 200 km oznakowanych ścieżek rowerowych zapewnia nie tylko bliższe poznanie wyspy, ale i solidną porcję ruchu.

Wielu turystów na Bornholm wybiera się właśnie z rowerem, są to zarówno osoby młode, rodziny z dziećmi jak i osoby starsze, a to dlatego, że Bornholm jest bardzo dobrze przygotowany dla rowerzystów w każdym wieku i o różnym przygotowaniu fizycznym.

 

 

Najważniejsze obszary Bornholmu to Alimindingen oraz Hammerknuden. Na południe od ruin Hammershus roztacza się przepiękny i urzekający krajobraz wrzosowisk rezerwatu Slotslyngen. Turyści podążający szlakami wiodącymi przez ten rezerwat przyrody o powierzchni 150 ha, mogą rozkoszować się dziką scenerią wrzosowisk, skał, lasów i jezior.

 

 

AKTYWNIE

Na Bornholmie

 

NURKOWANIE

 

Duńska wyspa Bornholm słynie ze znakomitych warunków, które zadowolą każdego nurka. Wrażenie robi nie tylko podwodny krajobraz w okolicach wyspy ale także ciekawe ukształtowanie morskiego dna, jaskinie, rafy wśród bazaltowych skał czy bogata fauna i flora.

Znajdziemy tu miejsca osłonięte od wiatru, gdzie praktycznie nie występują wysokie fale a woda jest naprawdę przejrzysta. Wyspa umożliwia nurkowanie w każdą pogodę, bowiem zawsze znajdziemy zawietrzną stronę, która ma dogodne zejście z brzegu i brak mocnych prądów.

WĘDKARSTWO MORSKIE

 

 

Położenie Bornholmu na środku Bałtyku i panujące w morzu warunki biologiczne powodują, że tutaj można uprawiać wszelkie formy wędkarstwa prawie cały rok. Głębokie akweny w pobliżu Bornholmu i prądy morskie sprzyjają obecności dorszy, łososi i troci.

Wędkarstwo wiąże się z tym, co wszyscy lubią - spokojem, przyrodą oraz dobrym jedzeniem. Bornholm oferuje to wszystko. W wędzarniach serwuje się wędzone śledzie zwane "Sol over Gudhjem" - "Słońce nad Gudhjem".

 

CHRISTIANSO

 

Christiansø stale zamieszkuje ok. 100 osób. Budowa nowych budynków i ingerencja w istniejący stan wyspy jest zabroniona, a wszystko po to by wyspa zachowała klimat taki jak za czasów Christiana V - np. anteny TV ukryte są wewnątrz budynków.

Podobny zachwyt budzą wyspy u miłośników flory i fauny, bardzo tutaj unikatowej. Niespotykana przyroda, malowniczość miejscowej zabudowy, pozostałości dawnych fortyfikacji, a przede wszystkim wyjątkowy charakter wysepek przyciągają corocznie ponad 80.000 turystów.

 

HAMMERSHUS

 

Na północnym krańcu Bornholmu znajduje się imponująca średniowieczna forteca Hammershus. To idealne miejsce dla całej rodziny.
Są to największe ruiny zamku w Europie Północnej. Najpopularniejsza atrakcja na Bornholmie - miejsce, w którym można rozpalić wyobraźnię i ożywić historię.

JAK DOJECHAĆ NA BORNHOLM

Najprościej i najszybciej dostaniemy się promem "Jantar" z Kołobrzegu. Kursuje od kwietnia do końca pazdziernika. 

 

WIĘCEJ INFORMACJI na bornholm.pl

 

DO ZOBACZENIA NA BORNHOLMIE!!!