Co ciekawego się dzieje w Atenach w sierpniu 2018?

Blog Pod Akropolem

Sierpień to dla Greków miesiąc wakacji i urlopów, wyciszenia i odpoczynku. Większość sklepów w mieście jest zamykanych na kilka dni z obietnicą ponownego spotkania we wrześniu. Oferta wydarzeń w tym czasie też jest dużo mniejsza niż zazwyczaj, ale udało nam się wybrać kilka ciekawych imprez dla tych z Was, którzy w tym czasie mają zamiar odwiedzić Ateny. Zapraszamy do czytania dalej.

FESTIWAL ATENY-EPIDAWROS

festiwal ateny epidawros

Od 29 lipca przedstawienia Festiwalu Ateny-Epidawros przenoszą się do starożytnego teatru w Epidawros. Warto chodź raz się tam wybrać i połączyć zwiedzanie starożytnego miasta z wieczornym spektaklem. Program przedstawień w języku angielskim dostępny jest tutaj.

SIERPNIOWA PEŁNIA KSIĘŻYCA

sierpniowa pelnia ksiezyca

Ważnym i oczekiwanym wydarzeniem sierpnia jest pełnia księżyca. W tradycji greckiej uchodzi za najpiękniejszą pełnię księżyca w całym roku. W tym dniu muzea pozostają otwarte do późnych godzin (np. Muzeum Akropolu pozostaje otwarte do północy, Akropol również jest otwarty dłużej) i organizowane są różne imprezy już na kilka dni przed tym wydarzeniem. Wejście do wszystkich miejsc archeologicznych w tym dniu jest bezpłatne.

Program imprez jest ogłaszany przez poszczególne muzea w różnym czasie.

Gdzie: miejsca archeologiczne w całej Grecji

Kiedy: 26 sierpnia

Koszt: wstęp wolny

AGAMEMNON AJSCHYLOSA W IRODEIO

Pierwsze dzieło trylogii Ajschylosa opowiada o powrocie króla Agamemnona do Argos po zakończeniu wojny trojańskiej. Agamemnon przywozi ze sobą jako zakładniczkę wieszczkę Kassandrę, która ostrzega go, że na miejscu czeka go pewna śmierć. Jego żona Klitajmestra uknuła spisek przeciwko niemu za to, że 10 lat wcześniej zgodził się na oddanie w ofierze ich córki Ifigenii. Ostatecznie Agamemnon wraz z Kasandrą zostają zamordowani.

Gdzie: Odeon Heroda Attyka

Kiedy: 31 sierpnia o godz. 21:00

Koszt: od 15 euro, kup bilet

MUZYCZNE WIECZORY W MUZEUM NUMIZMATYCZNYM

muzeum numizmatyczne ateny

W każdy czwartek sierpnia w ogrodzie Muzeum Numizmatycznego można posłuchać melodii jazzu, soulu, bluesa w wykonaniu Evi Sakellari, Nany Simopoulos, Dilemma i innych.

Gdzie: Muzeum Numizmatyczne, ul. Eleftheriou Venizelou 12, 106 71

Kiedy: sierpień 2018, godz. 21:00

Koszt: wstęp wolny

DARMOWY WSTĘP DO MUZEUM BIŻUTERII

Muzeum Biżuterii Ilias Lalaounis zawiera kolekcję jednego z najbardziej znanych greckich złotników. Znajduje się w pobliżu Akropolu, a przez cały sierpień wstęp do muzeum jest za darmo.  

Gdzie: Muzeum Numizmatyczne, ul. Eleftheriou Venizelou 12, 106 71

Kiedy: sierpień 2018, godz. 21:00

Koszt: wstęp wolny

DŹWIĘKI HARFY W MUZEUM AKROPOLU

muzeum akropolu

Wybierz się do Muzeum Akropolu na kawę lub obiad przy dźwiękach harfy. Od poniedziałku do czwartku muzyk Theodoris Matoulas, członek greckiej Orkiestry Muzyki Współczesnej, umila gościom popołudnie spędzone w restauracji muzeum.

Gdzie: Muzeum Akropolu

Kiedy: od poniedziałku do czwartku, godz. 13:00-16:00

Koszt: wstęp wolny, w kasie trzeba poprosić o specjalny karnet do restauracji

ATHENS BEER FESTIVAL 2018

Od 18 lat festiwal promuje piwo, wspierając głównie greckie browary. Oprócz piwa na festiwalu będą obecne zespoły z grecką i zagraniczną muzyką, będą miały miejsce różne imprezy, konkursy z nagrodami, happeningi. Celem festiwalu jest stworzenie prawdziwej fiesty piwa.  

Gdzie: Palio Amaxostasio OSY, ul. Pireos i Ermou, 105 53

Kiedy: 30 sierpnia do 9 września

Koszt: od 5 euro

Więcej informacji w języku greckim

ATHENS OPEN AIR FESTIVAL 2018

W sierpniu odbędą się 3 ostatnie projekcje filmów w ramach Athens Open Air Festival. Tytuły filmów to „Władca much”, „Koniec długiego dnia“ i „The Collector”.

Gdzie: różne lokalizacje

Kiedy: 22, 24 i 29 sierpnia

Koszt: od 5 euro

Więcej informacji w języku angielskim

ŚWIĘTO ZAŚNIĘCIA BOGURODZICY 15. SIERPNIA

Kapnikarea kościół

Święto 15. sierpnia jest najważniejszym świętem religijnym w kościele prawosławnym. W każdym greckim kościele odbywają się wtedy msze i czuwania. Aby poczuć atmosferę tego święta, weź udział we mszy organizowanej w kościele Panageia Kapnikarea na ulicy Ermou. Jest to malutki, biznatyjski kościółek, którego historia sięga 1050 r. p.n.e. Warto go odwiedzić, nie tylko w to święto!